روش های نصب نمای کامپوزیت

روش ثابت (Fixing) :

در این سیستم که رایج ترین نوع نصب در ایران است، شبکه ای از پروفیل های فلزی (که عمدتاً از قوطی های 40*40 و 40*20 می باشند) طبق نقشه اجرا شده و ورق های کامپوزیت پس از برش، شیار، خم و مونتاژ توسط نبشی آلومینیومی یا لبه برگشته خود ورق به صورت ثابت با پیچ یا پرچ بر روی زیر سازی آهن متصل می گردند.

از مزیت های این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

-         سرعت در نصب، امکان تعویض و یا جدا سازی پانل ها به صورت مجزا، ایجاد فرم های پیچیده و قابلیت آب بندی نما به صورت کامل بر خلاف سیستم غیر استاندارد اچ و ال که امکان آب بندی در نما را ندارد.

-         بین ورق های نصب شده شیاری (ژوئن) ایجاد می شود که بایستی به یکی از روش های استاندارد، آب بندی گردد.

روش هنگ یا ریلی (Hanging) :

در این سیستم که بهترین نوع استاندارد نصب می باشد، پروفیل های اصلی که ناودانی آلومینیومی می باشند توسط نبشی هایی که دارای سوراخ های لوبیایی شکل می باشند به براکت های فلزی که روی صفحات پلیت (بولت) یا شاسی جوش شده اند، پیچ و مهره می شوند و ناودانی های کوچکی (بچه ناودانی) که دارای پین فلزی ضد زنگ می باشند، درون ناودانی اصلی قرار می گیرند.

ورق ها طبق روش فیکس آماده می شوند اما به جای نبشی آلومینیومی روی لبه های خم خورده عمودی، چند جا سازی به شکل چکمه پانچ می شوند.

ورق های کاست شده به صورت آویز بر روی پین بچه ناودانی قرار می گیرند.این روش هزینه بالاتری نسبت به روش فیکس دارد.

از قابلیت های ویژه روش هنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابل ریگلاژ بودن زیر سازی بعد از نصب، تنظیم حداقل ژوئن ها (شیارها)، قابلیت جدا سازی و تعویض هر یک از پانل ها، عدم نیاز به استفاده از متریال های آب بندی روش فیکس به دلیل خروج آب از طریق ناودانی اصلی و عملکرد صحیح در مقابل انقباض و انبساط.

قابل ذکر است پانچ چکمه ای باید بدون کوچکترین خطایی انجام شود چون اصلاح آن به دشواری انجام می شود.اما می توان برای کنترل خطای احتمالی ابتدا جاسازی چکمه ای را روی نواری از خود کامپوزیت یا تسمه آلومینیومی پانچ کرد، بعد آن را روی لبه های عمودی کاست ها پرچ کرد.

روش غیر استاندارد (H,L) :

در این سیستم که فقط در ایران از آن استفاده می شود، ابتدا پروفیل های H و L با پیچ یا پرچ روی زیرسازی فلزی ثابت می شوند.بعد ورق ها طبق نقشه برش خورده و به صورت کشویی درون پروفیل ها قرار می گیرند.

سیستم نصب H و L یک روش غیر استاندارد می باشد که دارای معایب بسیاری است از جمله :

عدم امکان آب بندی نما به علت استفاده از پروفیل های H شکل

عدم امکان تعویض پانل آسیب دیده به صورت مجزا یا پانلی که در هر صورت نیاز به جدا سازی داشته باشد، و برای هر گونه دسترسی به یک قطعه باید کل نما باز شود.

در صورتی که پانل ها با ابعاد بزرگ اجرا شوند، موجب تغییر شکل ورق (ایجاد موج) و در هنگام باد و بارندگی تولید سر و صدا خواهند کرد و امکان کنده شدن ورق ها به علت ضخامت کم نگهدارنده لبه پروفیل H با باد در پشت سازه وجود دارد.

روش ثابت با زیر سازی آلومینیومی(New Fixing) :

در این سیستم از زیر سازی آلومینیومی (قوطی یا نبشی 40*40) استفاده می گردد.نحوه اتصال شاخه آلومینیومی به پلیت یا شاسی مانند روش هنگ می باشد ولی اجرای ورق مانند روش فیکس انجام می شود.

این سیستم دارای قابلیت ریگلاژ بعد از نصب هم می باشد.همچنین به علت استفاده از آلومینیوم، سازه نسبت به روش ثابت آهن سبک تر بوده و عملکرد بهتری در مقابل انقباض و انبساط دارد.آب بندی در این سیستم مانند روش فیکس می باشد ولی بیشتر با تسمه از جنس ورق در ژوئن های (شیارهای) عمودی و یک لبه برگشت در خم افقی بالای ورق صورت می پذیرد.

خواندن 1299 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 دی 1395 13:59

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image