کناف

به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای ها)

اطلاعاتی جامع و کامل در مورد کناف

کناف یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیستم های ساخت و ساز خشک در جهان می باشد.


ساختار کلی سیستم های ساخت و ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی ( و یا صفحات مسلح سیمانی ) و پروفیل های فولادی سبک می باشد ، که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل ها به عنوان زیر سازی عمل می نمایند . مزایایی همچون سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا، ایمنی در برابر زلزله و حریق ، خواص عایق بندی حرارتی ، صوتی ، رطوبتی ، تعمیرات و نگهداری آسان موجب شده است که امروزه سیستمهای ساخت و ساز خشک به عنوان جایگزین روش های منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساختمان مورد استفاده قرارگیرند.


اطلاعات عمومی در مورد گچ ساختمانی


گچ از جمله مصالحی است كه در صنایع ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و به علت ویژگی هایی كه دارد از زمانهای قدیم در امر ساختمان سازی مورد مصرف داشته است. در بسیاری از ساختمان های قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه كه اغلب آنها در اصفهان موجود می باشد گچ، نقش مؤثری داشته و گچ بری های بسیار زیبایی از آن دوران باقی مانده است.
گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یك بنا كه پیاده كردن حدود زمین می باشد و به اصطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز می باشد و همچنین تا آخرین مراحل بنا كه سفید كاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می کنند.

خواص گچ :

    زودگیر بودن
     خاصیت ازدیاد حجم
    مقاومت در برابر آتش سوزی
    آكوسیتیك بودن
    ارزان بودن
    خاصیت پلاستیكی گچ
    رنگ گچ

گچ علاوه بر دو خاصیت عمده كه یكی زودگیری و دیگری ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن است دارای خواص دیگری نیز می باشد از جمله آنكه اكوستیك است و در آتش سوزی مقاوم می باشد و ارزان و به وفور یافت می گردد و دارای رنگی سفید و خوش آیند است.

مراحل تول‍‍يد صفحات روكش دار گچ‍‍ي :

صفحات روکش دار گچي طي يک فرآيند پيوسته توليد مي شوند

1. دوغاب گچ که مخلوطي از گچ استاکو ، آب و افزودني هاي خاص مي باشد پس از مخلوط شدن در دستگاه مخلوط کن ، به وسيله ي چند خروجي به صورت يکنواخت بر روي کاغذ مخصوص پخش مي شود .

2. سپس کاغذ فوقاني بر روي لايه دوغاب گچ قرارگرفته و ضخامت و شکل لبه هاي صفحه با عبور از غلتک و قطعات مختلف ديگر ايجاد مي شود (لبه ها و بخش کوچکي از سطح فوقاني صفحه توسط کاغذ تحتاني پوشانده مي شود) . بعد از شکل دهي اوليه ، صفحه ي توليد شده از تعدادي قطعه تنظيم کننده نيز عبور کرده که در اين مرحله ضخامت صفحه به طور دقيق تنظيم مي شود. دوغاب موجود در حين حرکت بر روي تسمه نقاله به تدريج سخت مي گردد .

3. در مرحله ي چاپ ، مشخصات محصول مانند نوع صفحه ، ضخامت ، زمان توليد و استاندارد مربوطه بر روي صفحه ثبت مي شود .

4. در مرحله ي برش ، نوار پيوسته صفحه توليد شده در طول هاي مورد نياز و استاندارد برش داده شده و سپس قطعات برش خورده به سمت کوره خشک کن، هدايت مي شوند .

5. در اين مرحله ، رطوبت موجود در صفحات به آرامي تبخير شده و پس از خشک شدن ، صفحات بسته بندي و به محل انبار يا پروژه حمل مي شوند .


محصولات کناف :

     FR مقاوم در برابر حريق

   MR مقاوم در برابر رطوبت

   FM مقاوم در برابر حريق و رطوبت

   RG صفحات روکش دار گچي در چهار نوع معمولي توليد مي شوند.


: (RG) Regular board1. صفحات معمولی  

صفحات روکش دارگچی هستند که سطح و لبه بلند (طولي ) آن ها با مقواي محکمي پوشيده شده است .

علامت مشخصه : در امتداد محور میانی پشت صفحه مهرآبی کناف چاپ شده است.

موارد استفاده : ديوارهاي جداکننده ، پوشش هاي ديواري سنتي به جاي گچ و خاک و گچ کاري ، سقف کاذب یکپارچه

: (MR) Moisture Resistant boar   2. صفحات مقاوم در برابر رطوبت

صفحات روکش داري هستند که گچ تشکيل شده آن با مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکيب و کاغذ روکش آن با مواد مقاوم در برابر رطوبت، پوشش شده است .

علامت مشخصه : مقوای پشت و روی صفحه ،سبز رنگ می باشد و در امتداد محور میانی پشت صفحه مهرآبی،کناف چاپ شده است.

موارد استفاده : مانند صفحات روکش دار گچي ساده و همچنين سلولهاي تر در ساختمان نظير حمام ، آشپزخانه و دستشويي.

: (FR) Fire Resistant board   3. صفحات مقاوم دربرابر حريق

صفحات روکش داري هستند که گچ آنها حاوي الياف فايبرگلاس مي باشند که صفحه روکش دار را در برابر آتش مقاوم مي کند.

علامت مشخصه : درامتداد وسط پشت صفحه، مهر قرمز کناف چاپ شده است.

موارد استفاده : ديوارهاي جدا کننده ، پوشش جدار سنتي ، سقف کاذب یکپارچه و مناطقي که نياز به مقاومت در برابر آتش دارند. مانند پله هاي اضطراري ، اطراف شومينه ، پوشش ستون ها ، تيرهاي فلزي و بتوني. 1. 4. صفحات مقاوم در برابر حريق و رطوبت: (FM)Fire and moisture Resistant board  

  صفحات روکش داري هستند که گچ آنها حاوي الياف فايبرگلاس و مواد مقاوم در برابر رطوبت مي باشند که صفحه روکش دار را در برابر آتش و رطوبت مقاوم مي نمايد .

علامت مشخصه : مقوای پشت و روی صفحه ،سبز رنگ می باشد و در امتداد محور میانی پشت صفحه، مهر قرمز کناف چاپ شده است.

 موارد استفاده : ديوارهاي جدا کننده ، پوشش جدار سنتي ، سقف کاذب و مناطقي که نياز به مقاومت در برابر آتش دارند. مانند : پله هاي اضطراري ، اطراف شومينه ، پوشش ستون ها ، تيرهاي فلزي و بتوني درمعرض حرارت و رطوبت . و همچنین در سلول های تر در ساختمان نظیر حمام آشپزخانه و دستشویی.

Aquaplanes صفحات مسلح سيماني

 صفحات مسلح سيماني آکواپنل ، ترکيبي فشرده از سيمان پرتلند و مواد افزودني خاص بوده که پشت و رو و لبه هاي طولي آنها به وسيله ي شبکه اي از الياف شيشه ، فايبر گلاس ) مسلح شده است . از اين صفحات در ديوارهاي خارجي ، و فضاهای داخلی بادرصد رطوبت نسبی بالا به کار می رود.


تايل هاي سقفي

تايل هاي سقفي در ابعاد 60 ×60 سانتيمتر و در دو نوع ساده ( فاقد خواص صوتي ) و آکوستيک( داراي خواص صوتي ) توليد و عرضه مي گردند . تايل هاي با روکش و لايه آلومينيوم در پشت تايل نيز توليد مي گردد.

1. تايل هاي ساده ، بدون روکش

2. تایل های روکش دار (PVC)  بر روی تایل . آلومينيوم بر پشت تايل

3. تايل هاي آکوستيک

- مدل 36/12/8

- مدل 18/6

ويژگي اصلي تايل هاي آکوستيک ، قابليت جذب صوت بالاي آنها مي باشد . به همين سبب ، اين نوع تايل غالباً در ساختمان هايي نظير سينماها ، آمفي تئاترها و دفاتر کار مورد استفاده قرار مي گيرد .

تايل هاي گچي ساده

تايل هاي گچي ساده فاقد خاصيت جذب صوت مي باشند . اين تايل ها در دو نوع بدون روکش و روکش دار توليد و عرضه مي گردند .

تايل هاي بدون روکش داراي قابليت رنگ آميزي مي باشند .تايل هاي با روکش PVC نيازي به رنگ آميزي نداشته و بدين ترتيب سرعت کار بالا مي رود .

تايل هاي با روکش آلومينيوم ( در پشت تايل ) در مکان هايي که احتمال ريزش آب بر پشت تايل وجود دارد ( مانند محل عبور لوله هاي تأسيساتي ) و يا در محيط هايي که احتمال تعرق وجود دارد ( مانند مناطق شرجي، نظير شمال يا جنوب کشور ) مورد استفاده قرار مي گيرند .

تايل هاي گچي آکوستيک مدل 36/12/8 پانچ دایره ای    :

اين نوع تايلها داراي خاصيت جذب صوت مي باشند . سوراخ های روی تایل به شکل دایره هایی به قطر ۸mm و ۱۲mm بوده که فاصله مرکز به مرکز این سوراخ ها از یکدیگر ۳۶mm می باشد.

تایل گچی اکوستیک مدل6/18

 

مواد و مصالح جنبی کناف  

- مقاطع فولادی یا پروفیل

از شکل دهی ورق های فولادی گالوانیزه به روش نورد سرد تولید می شوند و جهت ایجاد زیرسازی در دیوارهای جدا کننده سیستم های سقفی و ... بکار می روند .از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سازه استاد : C این مقطع فلزی سبک جزء عمودی قاب های فلزی را تشکیل می دهد.
- سازه رانر : U این مقطع فلزی با ارتفاع بال 30 درکف و سقف دیوار و بخش های افقی بازشو ها نصب می شود.

- سازه نبشی : این سازه حفاظت و نگهداری از لایه پشم سنگ، در جزییات اجرایی مربوط به اتصال دیوار جدا کننده به سقف متحرک استفاده می شود.

- اتصال مستقیم : جهت اتصال باربر c به سازه آویز استفاده می شود و یا اتصال باربر در نقاطی که ارتفاع آویز بسیار کم باشد.

- سازه آویز: به شکل c به ابعاد 48*35*0.6mm که به قطعه اتصال سقفی و سقف اصلی و از طرف دیگر به قطعه آویز متصل است.

- قطعه اتصال سازه به سازه : در سقفهای سازه دو طرفه جهت اتصال سازه بارور فوقانی به سازه صفحاتی استفاده می شود.

-اتصال سقفی : به وسیله عامل اتصال به سقف اصلی متصل می شود .

 

پروفيل کناف سينوس (Sinus)  

از اين پروفيل جهت اجراي ديوارهاي قوسي استفاده مي شود .

بتنه درزگير

بتنه درزگير ترکيبي است از گچ مخصوص و مواد افزودني که به صورت پودر ( آماده ترکيب با آب ) عرضه مي شود و براي درزگيري درز بين صفحات روکش دار گچي و محل پيچ ها استفاده مي شود .

نوار درزگير

جهت مسلح کردن محل درزها و جلوگیری از هرگونه ترک ،پس از مرحله نصب استفاده می شود. این نوارها دارای انواع مختلف مانند : فایبرگلاس کاغذی و فایبرگلاس توری پشت چسب دار استفاده می شود. نوار درزگیر مناسب جهت محل هایی که دارای کد حریق می باشند نوار از نوع فایبرگلاس می باشد.

 
پيچ اتصال و بولت

از پيچ هاي اتصال جهت اتصال صفحات به پروفيل ها استفاده مي شود. بولت برای نصب قطعات با وزن کم بر روی صفحات روکش دارگچی مورد استفاده قرار می گیرد. این پیچ های خودکار بارهای تا وزن حدود 15 کیلوگرم را تحمل می کند.

چسب پرلفيکس (Perlfix)

پرلفيکس نوعي چسب تشکيل شده از گچ مخصوص و مواد افزودني مي باشد که به صورت پودر ) آماده ترکيب با آب )عرضه مي شود . خمير پرلفيکس براي اتصال صفحات روکش دار گچي به سطوح زير کار در ديواره هاي پوششي استفاده مي شود .

گچ ساتن (Satin)

 گچ مخصوص ساتن کناف جهت پرداخت نهايي سطوح ايجاد شده با صفحات روکش دار گچي کناف و همچنين سطوح سيماني ، آهکي و گچي به کار مي رود .

وسايل و ابزار

وسايل و ابزار شامل سه گروه مي باشند ؛ وسايل حمل و جابجايي پنل ها ، ابزار برش و نصب و ابزار درزگيري.

جهت برش صفحات به ترتیب زیر عمل می کنیم:

1. برش کاغذ روی صفحات

 1. 2. شکستن صفحه در امتداد برش
 2. 3. برش کاغذ پشت صفحات
 3. 4. صاف و یکنواخت کردن لبه های برش خورده به وسیله رنده

  پس از برش صفحات لبه های برش خورده در صورت نیاز به وسیله دستگاه پخ زن در زاویه های 22.5و 45 درجه پخ زده می شود. اگر برش صفحات در عرض های کم ( 5 تا20سانتی متر) مورد نظر باشد از دستگاه برش نواری استفاده می شود این دستگاه قابلیت اجرای برش های منحنی را نیز دارا می باشد.

  به منظور درآوردن جای کلید پریز برق نیز از قطعات گردبر در قطرهای مختلف استفاده می شود.

  تفنگ هیلتی

  همراه با چاشنی و میخ مخصوص برای اتصال سازه های کناف به قسمت های سخت ساختمان از جمله بتن، آجر، آهن و... می باشد.

  دريچه ي دسترسي ريوو   (Revo )

  دريچه هاي ريوو جهت دسترسي آسان به تأسيسات در ديوارهاي کناف جاسازي مي شوند . اين نوع دريچه ها داراي درزهاي بسيار ظريف بوده و از نظر بصري و معماري بسيار مطلوب مي باشند .

  بلندگوي صفحه اي ساند برد(Soundboard)  

  کناف ساند برد نوعي بلند گوي ويژه است که ديافراگم آن را صفحه روکش دار گچي تشکيل مي دهد . اين بلند گو کاملاً مسطح بوده و به صورت کاملاً نامرئي در ديوار کناف جاسازي مي شود . مزيت معماري ساند برد ،موجب گسترش استفاده از آن در آمفي تئاترها ، تالارها ، هتلها ، بيمارستان ها ، فرودگاه ها و ... شده است .

  خم کردن صفحات روکش دارگچی

  جهت خم کردن واجرای سطوح منحنی بوسیله صفحات روکش دار گچی از روشهای متعددی استفاده می گردد. این روش ها شامل موارد زیر است:

  1. ایجاد قوس به روش خشک

  2. ایجاد قوس به روش رطوبت زنی

  3. ایجاد قوس به روش برش کاغذ صفحات

  1. این حالت برای اجرای قوس هایی باشعاع زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش صفحات تابع شکل زیرسازی می باشند به همین دلیل فاصله ی سازه های استادC به اندازه30سانتی متر وکمتر تقلیل می یابد. صفحات روکش دار گچی از یک طرف به روی استاد C خم شده و بوسیله پیچ مخصوص کناف به استاد C زیرین متصل شده و محکم می گردد. پس از این مرحله با درزگیری به وسیله نوار درزگیر و بتونه مخصوص به یک سطح یکنواخت دست پیدا می کنیم. ضخامت مناسب صفحات مورد استفاده در این روش شامل ضخامت های 12.5 - 9.5 - 6 میلی متر است.

  2. در این روش کاغذ سطحی که در معرض خمش قرار می گیرد بوسیله غلتک سوزنی در دو جهت طولی و عرضی سوراخ شده و بعد از این مرحله بوسیله آب پاش دستی، سطح صفحه را خیس کرده تا به حد اشباع برسد سپس آنرا روی قالب مخصوص قرارداده و لبه آنرا بوسیله یک چوب چار تراش کاملا در جای خود محکم کنیم. پس از این مرحله دو انتهای قطعات نگهدارنده صفحه را بوسیله چسب نواری محکم می کنند و این صفحه پس از چند دقیقه با از دست دادن آب اضافه خود به شکل قالب مورد نظر درآمده و آماده نصب می گردد.

  3. در این روش کاغذ یک سمت صفحات به فواصل کوتاه با برش های موازی بریده می شود در نتیجه یک سطح کاملا انعطاف پذیر بوجود می آید سپس این صفحه بر روی زیرسازی فلزی مورد نظر، خوابانیده شده و بوسیله پیچ مخصوص کناف در جای خود محکم می شود. در این روش شکل زیر سازی ،تعیین کننده شکل مورد نظر است.

   

  انواع س‍‍يستمها‍‍ي كناف:


  1. ديوارهاي جدا كننده كناف

  2. ديوارهاي پوششي كناف

  3. سقفهاي كاذب

  4. سيستمهاي حفاظت ساختمان در برابر حريق


 4. 1.   ديوارهاي جدا كننده كناف:

  ديوارهاي جدا کننده ي کناف ،ديوارهاي غير باربري هستند که براي تقسيم فضاهاي داخلي ساختمان استفاده مي شوند . اين ساختار شامل قاب هاي فولادي سبک ساخته شده بوده که صفحات روکش دار گچي در يک يا چند لايه ، به وسيله ي پيچ مخصوص بر روي آنها نصب مي شوند . درزهاي ميان اين صفحات به وسيله ي نوار و بتنه ي مخصوص درزگيري شده ، به نحوي که در انتهاي کار ، سطحي يکپارچه و بودن درز که قابليت رنگ آميزي و کاشي کاري يا هر نوع پوشش نهايي ديگري خواهد داشت ، حاصل مي گردد . فضاي خالي داخل ديوار ، امکان استفاده از انواع عايق حرارتي و صوتي را فراهم نموده و همچنين عبور و دسترسي به تأسيسات الکتريکي و مکانيکي را به راحتي ميسر مي سازد.

  مزایای دیوارهای جدا كننده كناف

  - سبک و ايمن در برابر زلزله

  - داراي رفتار ميانقابي مناسب در زلزله

  - عايق حرارت ، صوت و رطوبت

  - مقاوم در برابر آتش مستقيم تا 3 ساعت

  - کاهش هزينه هاي سازه و فونداسيون ، با توجه به کاهش بار مرده ي ساختمان

  - انعطاف معماري بالا

  - نصب سريع و آسان

  - قابليت رنگ آميزي ، بلافاصله پس از نصب

  - دسترسي و تعميرات آسان تأسيسات

  - قابليت ترميم و تعويض

  - دور ريز بسيار کم مصالح

  - اجراي سطوح وسيع با حداقل مصالح مصرفي

  - افزايش سطح مفيد در زير بناي ساختمان ، با توجه به ضخامت کم ديوارها

  - حمل و نقل آسان و ارزانكاربرد ها‍‍ي ویژه دیوارهای جدا كننده كناف

الف. ديوار خارجي ساختمان :

در اين ساختار ، از صفحات مسلح سيماني به عنوان لايه خارجي ديوار استفاده مي شود . در ايران معمولاً از قطعات سنگ و آجر پلاک در نماها استفاده مي شود که به صورت دوغابي بر بدنه ي ديوارهاي خارجي اجرا مي شوند . عدم وجود اتصال مناسب ميان اين قطعات و بدنه ي ديوارها موجب مي شود که در هنگام وقوع زلزله ، جابجايي و لرزش ها تحمل نگشته و نما فرو بريزد . سيستم ديوار خارجي آکواپنل ، به عنوان ساختاري کاملاً ايمن در برابر زلزله ، راه حل اين مشکل است . از ديگر مزاياي اين ساختار ، استفاده از عايق پشم معدني مي باشد که به طور همزمان موجب بهسازي حرارتي و صوتي ساختمان مي شود .

ب. ديوار تأسيساتي :

با اجراي دو لايه قاب فلزي با فاصله از يکديگر ، مي توان از فضاي به وجود آمده جهت عبور تأسيسات الکتريکي و مکانيکي استفاده نمود . قرار گيري تأسيسات در فضاي خالي ديوار و دفن نشدن آن در داخل ديوار ، علاوه بر رفع مسئله خوردگي و کاهش هزينه تعميرات ، دسترسي به تأسيسات و تعميرات و نگهداري را در مرحله بهره برداري آسان مي کند .

پ. دیوار چاه آسانسور:

این ساختار جهت جدا ساز‍ي فضا‍‍ي چاه آسانسور از سایر فضاها‍‍ي ساختمان استفاده م‍‍ي شود.

ت‌.دیوار مقاوم در برابر اشعه ا‍‍ يكس:

با نصب يك لا‍يه صفحه سرب‍ي در فضا‍ي داخل دیوار كناف م‍ي توان از عبور اشعه ايكس جلوگ‍ير‍‍ي نمود.

اين نوع دیوار ها در مراكز رادیولوژ‍‍ي استفاده م‍‍ي شود.

ث. دیوار ها‍‍ي تزیینی و دكورات‍يو

ج. ديوار مقاوم در برابر حریق

صفحات ساختار گچی خشک یکی از عالی ترین مصالح مقاوم در برابر آتش سوزي می باشد . آنها حرارت را از خود عبور نمی دهند، حتی حرارت بیش از 220 درجۀ فارنهایت  (90 درجۀ سانتیگراد) . در واقع، علت نسوختن آنی، وجود ترکیبات شیمیائی آب می باشد که تحت حرارت زیاد تبخیر شده، بنابراین از انتقال حرارت جلوگیري می کند. حتی پس از تکمیل مرحلۀ کلسیناسیون، یعنی زمانی که همۀ آب آن خارج می شود، هنوز بعنوان یک سد در مقابل حرارت پایداري می کند. چهار ساعت مقاومت در مقابل آتش سوزي براي جدا کننده ها، سه ساعت براي سقف و چهار ساعت براي پوششهاي روي ستونهاي ساختمانی با مشخصات کامل آن در دسترس می باشد .


 1.  

  2. ديوارهای پوشش‍‍ي كناف:

  ديوارهاي پوششي کناف ، ساختارهاي بسيار مناسبي جهت عايق کاري حرارتي جداره هاي ساختمانهاي در حال ساخت و يا بهسازي حرارتي جداره هاي ساختمانهاي در حال بهره برداري مي باشند ، علاوه بر عايق کاري حرارتي ، از اين ساختارها مي توان براي عايق کاري صوتي ساختمانها ، عايق کاري ديوارها در برابر رطوبت و بخار ، ايجاد فضاي تأسيساتي در ديوارها و دستيابي به پوشش هاي با کد حريق نيز استفاده نمود .

  انواع ساختارها در اين روش عايق کاري شامل موارد زير مي باشد :

  1-2   ديوار پوششي بدون سازه :

  در اين ساختار ، از يک لايه صفحه روکش دار گچي پوشش شده با لايه ي عايق پلي استايرن يا پشم معدني ( در ضخامت هاي مختلف ) استفاده مي شود . اين صفحات به وسيله ي چسب خميري مخصوص پرلفيکس مستقيماً به ديوار زمينه متصل مي شوند . درزهاي ميان اين صفحات به وسيله ي نوار و بتنه ي مخصوص درزگيري شده ، به نحوي که در انتهاي کار يک سطح يکپارچه و بودن درز حاصل مي گردد .

  مزيت هاي اصلي اين ساختار ؛ سهولت و سرعت در اجرا، قابليت رنگ آميزي بلافاصله پس از نصب و دور ريز کم مصالح مي باشد . به علاوه ، در اين ساختار مي توان صفحه ي گچي را با فاصله از ديوار زمينه اجرا نمود ، تا ضمن رفع مشکلات اجرايي آن ( مانند ناشاقولي و ناهمواري ) ، فضاي مناسبي براي عبور آسان تأسيسات الکتريکي و مکانيکي نيز ايجاد گردد .

  2-2 ديوار پوششي با سازه :

  در اين ساختار ، صفحات روکش دار گچي بر روي زير سازي فلزي پيچ مي شوند . اين زير سازي مي تواند به صورت متصل به ديوار يا مستقل از ديوار اجرا شود . در اين ساختار ، عايق حرارتي در فاصله ي آزاد ميان صفحه ي روکش دار گچي و ديوار زمينه ( 17 تا 73 ميليمتر ) قرار داده مي شود .

  وجود فاصله ي آزاد ، علاوه بر ايجاد فضاي مناسب جهت نصب لايه ي عايق با ضخامت هاي مختلف ؛ راه حل مناسبي جهت غلبه بر مشکلات اجرايي ديوار زمينه مانند ناشاقول بودن ديوار و حذف شيار زني جهت عبور تأسيسات الکتريکي و مکانيکي محسوب مي شود . از مزاياي ديگر اين ساختار ، امکان اجرا در ديوارهاي با شرايط زمينه متفاوت و اجراي پوشش هاي با ارتفاع 10 متر مي باشد.  3. سقف های کاذب:

  1-3 سقف یکپارچه: بدون درز بوده و ساختار آن ها از اتصال صفحات روکش دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل می باشد، تشکیل شده است.

  در این ساختار می توان از یک یا بیش از یک لایه صفحه روکش دار گچی استفاده کرد که این صفحات از انواع معمولی
  (RG) ، مقاوم دربرابر رطوبت (MR) ، مقاوم دربرابر حریق (FR) و مقاوم دربرابر حریق و رطوبت (FM)  می باشند.

  این صفحات بر روی یک زیر سازی از پروفیل های C شکل که به سقف اصلی متصل شده اند نصب می شوند.

  سپس محل درزها با بتونه و نوار درزگیر، درزگیری می شود.


  مزایا:

  1. سبکی وزن ساختارهای اجرا شده

  2. دسترسی آسان به فضای تاسیساتی در پشت سقف کاذب
  3. سرعت اجرایی بالا و پوشش سطوح وسیع در حداقل زمان                    

  4. انعطاف پذیری زیاد و امکان ایجاد طرح های معماری متنوع
     


  2-3 سقف مشبک : از شبکه سازه های سپری و تایل های گچی تشکیل می شوند. شبکه مذکور بوسیله آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده و سپس تایل های گچی، درون این شبکه قرار می گیرند.

  مزایا:

      سرعت اجرایی بالا
      دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب
      تعمیر و نگهداری آسان
      حذف رنگ آمیزی در صورت استفاده از صفحات پوشش دار می باشد

  در این ساختار می توان از انواع صفحات موجود مانند صفحات سوراخ دار ( آکوستیک ) و ساده با پوشش و یا بدون پوشش استفاده کرد.

  سازه های سپری شکل با فاصله محور تا محور 60cm جزء اصلی این ساختار را تشکیل می دهد که به وسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می گردد.
   

  4. سیستم های حفاظت ساختمان دربرابر حریق:

از این ساختار جهت حفاظت تیرها ستون ها و سایر اعضای سازه های فولادی و همچنین پوشش داکت ها و کانال های تاسیساتی دربرابر آتش مستقیم (تا180دقیقه) استفاده می شود. در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد:

1-4 با زیرسازی فولادی
2-4 بدون زیر سازی

پوشش اجزا با استفاده از صفحات مقاوم در برابر حریق یا در مواقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت می باشد.

خواص حرارتی

مقدار حرارتی که در مدت یک ثانیه از یک متر مربع ماده همگن به ضخامت یک متر در حالت پایدار عبور کند و اختلافی برابر با یک درجه کلوین بین دمای دو سطح ماده ایجاد نماید را ضریب هدایت حرارتی آن ماده می نامند.

استفاده از عایق حرارتی موجب صرفه جویی در مصرف مصالح افزایش سطح مفید زیر بنا و کاهش وزن ساختمان ها می شود.
 

عایق کاری حرارتی از خارج :

این نوع ساختار اینرسی حرارتی ساختمان را به حداکثر می رساند و باعث می شود که نوسان های دمای داخل ساختمان کاهش یابد و تنظیم دما به سادگی انجام پذیرد زیرا انرژی حرارتی توسط جداره ها جذب و برای ایجاد تعادل حرارتی در محیط به تدریج آزاد می شود.

این روش عایق کاری برای ساختمان هایی که به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند مناسب است.
 

عایق کاری حرارتی از داخل :

این نوع عایق کاری برای به حداقل رساندن اینرسی حرارتی ساختمان ها انجام می شود و برای ساختمان هایی که به طور منقطع مورد استفاده قرار می گیرند مناسب ترین ساختار محسوب می شود . ( مانند سالن های کنفرانس ) زیرا فضای مورد نظر را می توان در زمان کوتاهی گرم یا سرد کرد.
 
بررسی مزایای سبک سازی با استفاده از ساختارهای کناف

 1. اثر کلی بر سازه : جرم، مهمترین نقش را در ایجاد نیروهای زلزله در سازه ها ایفا می کند. هر قدر که جرم بیشتر باشد نیروی زلزله ی بزرگتری به سازه وارد می شود. پس می توان با به کارگیری مصالح نوین، مقدار آن را به حداقل رساند. بررسی ها نشان می دهد که دیوار های کناف، 60 تا 90% از دیوارهای بنایی متداول سبک تر هستند.
به طور کلی، سبک سازی موجب می شود که شتاب زلزله کمتر بر ساختمان اثر کند و نیروهای مخرب ناشی از زلزله کاهش یابند. بررسی موردی یک ساختمان هفت طبقه نشان می دهد که استفاده از دیوارهای سبک کناف به جای دیوارهای سنگین بنایی، موجب کاهش وزن ساختمان به میزان 36% و کاهش نیروی زلزله به میزان 59% شده است. به لحاظ اقتصادی، سبک سازی موجب می شود که مخارج تأمین ایمنی سازه در برابر زلزله کاهش یابد. سبک کردن اجزای غیر سازه ای علاوه بر اینکه نیروهای جانبی ناشی از زلزله را کاهش می دهد، نیروهای قائم (بار مرده) وارده بر ساختمان را نیز کاهش داده و در نتیجه پی و مقاطع مورد نیاز برای تأمین ایستایی سازه بسیار بهینه و اقتصادی می گردند.

در این بررسی، مزایای سبک سازی یا به کارگیری دیوارهای کناف در قالب تحلیل یک ساختمان هفت طبقه مسکونی با مشخصات زیر و براساس آیین نامه 2800 زلزله ایران مورد مطالعه قرار گرفته است:
تعداد طبقات : 7 طبقه
کاربردی : مسکونی
محل اجرا: تهران - شتاب مبنای طراحی( g35/0)
خاک بستر : نوع 2
سیستم سازه ای : اسکلت قاب خمشی بتن آرمه (در دو جهت)
ارتفاع ساختمان : 4/22 متر 2/3 *7
مساحت طبقه همکف : 216 متر مربع 12*18
وزن کل اسکلت سازه : 1055 تن
وزن کل دیوارهای بنایی داخلی و خارجی با استفاده از آجر فشاری (kg/m31800): 736 تن
وزن کل دیوارهای بنایی داخلی و خارجی با استفاده از آجر مجوف (kg/m3850):344 تن
وزن کل دیوارهای بنایی داخلی و خارجی با استفاده از بلوک بتن سبک (kg/m3500): 199 تن
وزن کل دیوارهای بنایی داخلی و خارجی با استفاده از سیستم دیوار دو لایه ی کناف (kg/m350) :92 تن

 1. 2. اثر موضعی بر اجزای غیر سازه ای: به کارگیری دیوارهای سنگین، نه تنها جرم کلی ساختمان را افزایش می دهد و باعث هدایت نیروهای بیشتری از زلزله به سازه می شود، بلکه سبب می شود که این اجزا به خاطر وجود جرمهای زیاد، تحت اثر شتاب زلزله، در امتداد عمود بر صفحه ی خود دچار ناپایداری و انهدام خارج از صفحه شوند؛ خصوصاً وقتی که این اجزا با وجود وزن زیاد، به سازه مهار نشده باشند. اجزای غیرسازه ای باید خود در مقابل زلزله مقاوم باشند. آزمایشات نشان می دهد که دیوارهای کناف به خوبی در برابر شتابهایی به بزرگی بیش از g5/0 مقاومت دارند. این در حالی است که شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین مناطق ایران حداکثر g35/0 در نظر گرفته می شود. عوامل مهمی که باعث پایداری دیوارهای کناف شده است، وزن بسیار کم و ساختار ترکیبی لایه های پوششی با سازه های فولادی سبک به کار رفته در آنها می باشد.


  آثار زیانبار ناشی از روشهای نادرست اجرایی (اتصالات نامناسب اجزای غیرسازه ای)

  یکی از مسائلی که می تواند در هنگام وقوع زلزله بسیار خطر آفرین باشد، عدم رعایت اصول اجرایی صحیح مربوط به اتصال دیوارها به سازه و همچنین عدم ایجاد اتصال مناسب در قطعات نما، سقفهای کاذب و سقفهای تزئینی معلق می باشد. همان گونه که قبلاً اشاره شد، دیوارهای سنگین تحت اثر شتاب زلزله ممکن است دچار ناپایداری خارج از صفحه شوند. این پدیده به خصوص در محل هایی که اتصال مناسب میان دیوار و سازه صورت نگرفته باشد، تشدید می گردد. در دیوارهای کناف، به دلیل سبکی وزن از یک سو و ایجاد اتصالات مناسب میان دیوار و سازه از سوی دیگر، این پدیده رخ نمی دهد و خطر فرو ریزی دیوارها بر ساکنین و ایجاد آور برطرف می گردد.

  یکی دیگر از خطرات جدی در هنگام وقوع زلزله، جدا شدن و فرو ریزی قطعات نما است. در ایران معمولاً از قطعات سنگ و آجر در نماها استفاده می شود که به صورت دوغابی بر بدنه ی دیوارهای خارجی اجرا می شوند. عدم وجود اتصال مناسب میان این قطعات و بدنه ی دیوارهای خارجی موجب می شود که در هنگام وقوع زلزله، جابجایی و لرزشها تحمل نگشته و نما فرو بریزد. حتی در صورت استفاده از اندود های کم ضخامت در نما (مانند نماهای سیمانی)، ممکن است کل بدنه ی دیوار خارجی ساختمان دچار گسیختگی انفجاری یا ناپایداری خارج از صفحه گردد، که در این صورت نیز خطر فرو ریزی نما وجود خواهد داشت. یکی از راههای حل مشکلات فوق الذکر، استفاده از سیستم ساخت و ساز خشک دیوارهای خارجی ساختمان می باشد. این ساختار متشکل از قابهای فولادی سبک (متصل به سازه اصلی) و صفحات مسلح سیمانی موسوم به Aqua panel می باشد. یکی دیگر از مزایای این ساختار، استفاده از عایق پشم معدنی می باشد که به طور همزمان موجب بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان می شود.

  در انتها لازم است به معضل ساخت سقف های کاذب و سقف های تزئینی معلق با استفاده از رابیتس و گچکاری سنتی اشاره نماییم. این ساختار از یک سو سنگین بوده و از سوی دیگر معمولاً در اجرای اتصالات و مهارهای شبکه ی نگهدارنده ی معلق توجه کافی صورت نمی گیرد. در نتیجه در هنگام وقوع زلزله، شبکه ی نگهدارنده در محل اتصالات از بدنه اصلی ساختمان جدا شده و کل ساختار فرو می ریزد یا تکان های ناشی از زلزله موجب می شود که سقف کاذب به دیوارهای مجاور خود ضربه وارد نماید و آنها را تخریب کند. با استفاده از سیستمهای سقف کاذب کناف، خطرات فوق الذکر رفع می گردد. سقف های کاذب کناف سبک بوده و دارای اتصالات و مهارهای استاندارد و مستحکم می باشند. آزمایشات نشان می دهد که سقف های کاذب کناف به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی g5/0 از خود مقاومت و پایداری نشان می دهند.

   

  نتیجه

     استفاده از دیوارهای سبک کناف به جای دیوارهای سنگین بنایی، موجب کاهش وزن ساختمان به میزان 36% و کاهش نیروی زلزله به میزان 59% شده است. به علاوه، مشاهده می شود که استفاده از دیوارهای سنگین و صلب بنایی موجب کاهش چشمگیر دوره ی تناوب ساختمان شده است (کاهش دوره ی تناوب موجب تشدید پاسخ لرزه ای سازه می شود)، در حالی که استفاده از دیوار سبک و انعطاف پذیر نه تنها موجب کاهش دوره ی تناوب ساختمان نشده، بلکه موجب بهبود آن شده است.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image